Racing NSW Logo


Rosehill Gardens: Australian Turf Club Tuesday 20, August 2019

Meeting Type: Metro (Non-TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 4
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Wed 21-Aug-19 1:03PM AEST
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 125
Video Replays
Race 1
Full Replay
Race 2
Full Replay
Race 3
Full Replay
Race 4
Full Replay
Race 5
Full Replay
Race 6
Full Replay
Race 7
Full Replay
Race 8
Full Replay
Race 9
Full Replay
Race 10
Full Replay
Race 11
Full Replay
Race 12
Full Replay
Race 13
Full Replay
Race 14
Full Replay
Race 15
Full Replay
Race 16
Full Replay


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:58.10 Last 600m: 0:34.90 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 7 REDZEL Peter & Paul Snowden Kerrin McEvoy 0 N/A   Snitzel / Millrich
2 5 NATURE STRIP Chris Waller James McDonald 0.5 0 N/A   Nicconi / Strikeline
3 2 BEAU IDEAL (GB) James Cummings Nash Rawiller 4.3 0 N/A   Exceed And Excel / Lay Time
4 4 CHAMPAGNE CUDDLES Bjorn Baker Brenton Avdulla 4.7 0 N/A   Not a Single Doubt / Sky Cuddle
5 8 YES YES YES Chris Waller Hugh Bowman 7.3 0 N/A   Rubick / Sin Sin Sin
6 6 READY TO PROPHET Gai Waterhouse & Adrian Bott Adam Hyeronimus 15.1 0 N/A   Smart Missile / Ready to Live
7 3 CASTELVECCHIO Richard Litt Joshua Parr 17.6 0 N/A   Dundeel / St. Therese
1 ARCADIA QUEEN Chris Waller Tommy Berry 0 N/A Pierro / Arcadia


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:01.00 Last 600m: 0:35.30 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 ENTICING STAR Chris Waller Hugh Bowman 0 N/A   Testa Rossa / Favourite Star
2 5 NIGHT’S WATCH (NZ) Chris Waller Brenton Avdulla 1.3 0 N/A   Redwood / Glory Run
3 4 MAJOR WAGER Gai Waterhouse & Adrian Bott Sam Clipperton 3.3 0 N/A   Exceed And Excel / Grenada Road
4 6 ORGANZA James Cummings Ms Rachel King 5.9 0 N/A   Street Cry / Mousseline
5 3 LIFE LESS ORDINARY (IRE) Chris Waller Jason Collett 6.8 0 N/A   Thewayyouare / Dont Cross Tina
6 7 SHADOW HERO Mark Newnham Joshua Parr 7 0 N/A   Pierro / Sookie
7 2 KAONIC (NZ) Chris Waller James McDonald 7.4 0 N/A   Savabeel / Fast Love
8 VEGADAZE Anthony Cummings 0 N/A Lope de Vega / Rainy Daze

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:03.69 Last 600m: 0:35.70 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 COME PLAY WITH ME Chris Waller Hugh Bowman 0 N/A   Blackfriars / Russian Playmate
2 7 KENTUCKY DIVA Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 3.3 0 N/A   Fastnet Rock / Valkyrie Diva
3 9 MAWAANY MACHINE (IRE) Chris Waller James McDonald 3.6 0 N/A   Teofilo / Middle Persia
4 2 CELESTIAL FALLS Mark Newnham Joshua Parr 3.7 0 N/A   Hinchinbrook / Rippled
5 4 DRESDEN GREEN Gai Waterhouse & Adrian Bott Adam Hyeronimus 4.1 0 N/A   Snitzel / Asscher
6 6 KEIAI TSUBAKI Gerald Ryan Andrew Adkins 4.7 0 N/A   Smart Missile / Cat By The Tale
7 8 LOVESEAT (NZ) James Cummings Kerrin McEvoy 5.4 0 N/A   Savabeel / Sitting Pretty
8 1 AHMAD Richard & Michael Freedman Ms Rachel Hunt 5.8 0 N/A   Al Maher / Famous Lilly
9 5 HEROIC FIGHTER Gerald Ryan Sam Clipperton 7.9 0 N/A   Redoute's Choice / Faint Perfume

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:02.84 Last 600m: 0:35.00 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 8 PENSKE Gai Waterhouse & Adrian Bott Adam Hyeronimus 0 N/A   Sebring / Princess Natural
2 1 ACADEMY Mark Newnham Joshua Parr 6 0 N/A   Shamus Award / Couredge
3 5 GOT YOUR SIX Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 10.8 0 N/A   Snitzel / Nutkin
4 2 BAJAN GOLD (IRE) Chris Waller James McDonald 11.5 0 N/A   Lope de Vega / Charmgoer
5 3 BEAUFORT PARK Gerald Ryan Nash Rawiller 12.1 0 N/A   Warhead / Warlady
6 4 GODUNOV Gerald Ryan Andrew Adkins 12.2 0 N/A   Dalakhani / Global Dance
7 7 MUSHAIREB (GB) Richard & Michael Freedman Christian Reith 15.3 0 N/A   Invincible Spirit / Hidden Brief
8 6 HEAD UP HIGH Lee Curtis Glyn Schofield 15.7 0 N/A   Pierro / Walk Alone

Maiden, Three-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:02.98 Last 600m: 0:35.60 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 ENTENTE Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 0 N/A   Dundeel / Nextess
2 6 HOSTWIN AURORA Gary Moore Robbie Dolan 0.3 0 N/A   Red Element / Rhapsodic
3 4 FASANO David Payne Jason Collett 0.4 0 N/A   Lonhro / Florentina
4 10 ZELL Gerald Ryan James McDonald 0.7 0 N/A   I Am Invincible / Viennese Lass
5 8 SOMNUS (NZ) Mark Newnham Joshua Parr 2 0 N/A   Savabeel / Dreamer
6 9 TRAPASSI James Cummings Hugh Bowman 2.3 0 N/A   Exceed And Excel / Metastasio
7 5 HIGHBURY Gerald Ryan Jay Ford 3.3 0 N/A   I Am Invincible / Footprint
8 2 ELEMENTS SQUARE (NZ) Gary Moore Keagan Latham 3.9 0 N/A   Proisir / Open Handed
9 7 QINGHAI LAKE (NZ) Bjorn Baker Nash Rawiller 3.9 0 N/A   Savabeel / A Touch of Ruby
1 CHARM MAKER Jean Dubois Jean Van Overmeire 0 N/A Epaulette / Charge to Bank

Maiden, Three-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:03.01 Last 600m: 0:35.20 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 GREEN JACKET Bjorn Baker Ms Rachel King 0 N/A   More Than Ready / Simply Brilliant
2 3 LUCKY IMPERATOR Gary Moore Tommy Berry 3.5 0 N/A   Holy Roman Emperor / Lucky Romance
3 5 PERSAN David Payne Jason Collett 6.8 0 N/A   Pierro / Ofcourseican
4 10 YOUNGBLOOD Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 8.3 0 N/A   Sacred Falls / Port Providence
5 9 UNSTOPPABLE GIANT (NZ) Bjorn Baker Brenton Avdulla 8.6 0 N/A   Savabeel / Girls On Top
6 6 REFLECTIVE James Cummings Hugh Bowman 8.8 0 N/A   Reset / Wistful
7 7 SHORTAZ Gerald Ryan Andrew Adkins 9.8 0 N/A   Verrazano / Let's Get Famous
8 4 OUR MATE CHUCKLES Tim Martin Adam Hyeronimus 10.1 0 N/A   Fast 'n' Famous / Kiss 'n' Tale
1 EXTREME ARTIST Gerald Ryan Joshua Parr 0 N/A Pierro / Vahine
8 THANKS TO YOU Jean Dubois Jean Van Overmeire 0 N/A Star Witness / Thanksgiving

Maiden, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:03.53 Last 600m: 0:35.80 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 FOXBOROUGH John Sargent James McDonald 0 N/A   Dissident / Sense of Pride
2 1 ASIAGO James Cummings Kerrin McEvoy 1.5 0 N/A   Medaglia d'Oro / Disputes
3 5 LOCHITA Gai Waterhouse & Adrian Bott Ms Rachel King 4.3 0 N/A   Lonhro / Inchita
4 4 LIFE OF LINCOLN (NZ) Richard & Michael Freedman Ms Rachel Hunt 4.7 0 N/A   O'Reilly / Lady Lincoln
5 6 SECRET SUCCESS Tim Martin Adam Hyeronimus 5.3 0 N/A   Lonhro / Magistra Delecta
6 3 LADY LUCIENNE Paul Cave Ms Kathy O'Hara 5.5 0 N/A   Al Maher / Golden Weekend

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:54.53 Last 600m: 0:34.70 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 7 I AM EXCITED David Pfieffer Glen Boss 0 N/A   Snitzel / Lady Beckworth
2 6 GLENALL Michael, Wayne & John Hawkes Brenton Avdulla 1.3 0 N/A   Redoute's Choice / Our Quivira
3 3 DEPLOY Gerald Ryan Joshua Parr 1.8 0 N/A   Fastnet Rock / Crimson Reign
4 9 ZOUSAIN Chris Waller James McDonald 2.4 0 N/A   Zoustar / Pasar Silbano
5 5 FELL SWOOP Matthew Dale Hugh Bowman 2.6 0 N/A   Not a Single Doubt / Touched in Flight
6 8 MISTER SEA WOLF (IRE) Chris Waller Tommy Berry 3.6 0 N/A   Amadeus Wolf / Rose De France
7 2 COLOMBINA James Cummings Kerrin McEvoy 3.7 0 N/A   Lonhro / Mascareri
8 4 DIO D’ORO Gary Portelli Ms Samantha Clenton 4.1 0 N/A   Medaglia d'Oro / Seeking Attention
9 1 BANTEUX Chris Waller Adrian Layt 7.7 0 N/A   Dundeel / Lady of Choice

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:54.65 Last 600m: 0:35.10 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 GREYWORM Michael, Wayne & John Hawkes Brenton Avdulla 0 N/A   Master of Design / Miracle Magic
2 1 ARCADIA QUEEN Chris Waller James McDonald 0.5 0 N/A   Pierro / Arcadia
3 2 BLACK MAGNUM Mark Newnham Joshua Parr 0.6 0 N/A   Magnus / Titania Star
4 5 FALLGOLD James Cummings Ms Rachel King 1 0 N/A   Exceed And Excel / Raspberries
5 8 RE EDIT Chris Waller Hugh Bowman 2.3 0 N/A   Camelot / So Divine
6 3 BRING THE MAGIC Chris Waller Tommy Berry 2.4 0 N/A   Sebring / Belladini
7 7 NOIRE Chris Waller Kerrin McEvoy 2.7 0 N/A   Foxwedge / Valadon
8 4 COUP DE MAIN Matthew Dale Chris Williams 3.6 0 N/A   Reward for Effort / Remarkable Girl

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:55.20 Last 600m: 0:34.80 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 7 PROPHET’S THUMB David Pfieffer Glen Boss 0 N/A   I Am Invincible / Set to Skelter
2 2 DEMERARA James Cummings Ms Rachel King 3.3 0 N/A   Commands / Rum Cruise
3 8 SWEET SCANDAL Chris Waller Tommy Berry 3.5 0 N/A   Sepoy / Bacchanal Woman
4 5 MILITARY ZONE Peter & Paul Snowden Tim Clark 3.7 0 N/A   Epaulette / Loading Zone
5 4 KOLDING (NZ) Chris Waller James McDonald 4.3 0 N/A   Ocean Park / Magic Star
6 1 ACCESSION Chris Waller Kerrin McEvoy 5.8 0 N/A   Brazen Beau / Ready As Elle
7 6 MISS BELIEF Gerald Ryan Jay Ford 8.3 0 N/A   Snitzel / Divine Rebel
3 ENTICING STAR Chris Waller Hugh Bowman 0 N/A Testa Rossa / Favourite Star

Three-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:55.38 Last 600m: 0:35.00 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 AUTOCRATIC Peter & Paul Snowden Tim Clark 0 N/A   Wandjina / Ballet D'amour
2 3 FUNSTAR Chris Waller Kerrin McEvoy 0.5 0 N/A   Adelaide / Starspangled
3 2 BRAZENPINE Peter & Paul Snowden Joshua Parr 1 0 N/A   Brazen Beau / Johannapine
4 4 KUBRICK Chris Waller James McDonald 1.4 0 N/A   Shooting to Win / Alcatraz
5 5 RELOADED Chris Waller Hugh Bowman 2.2 0 N/A   Snitzel / Hollow Bullet
6 SPEND Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 0 N/A Snitzel / Walk With Attitude

Maiden, Three-Years-Old and Upwards, Fillies and Mares,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:56.06 Last 600m: 0:36.30 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 7 SALLY’S DAY Gerald Ryan Kerrin McEvoy 0 N/A   More Than Ready / Sally's World
2 6 KAHLO Peter Robl Jay Ford 0.3 0 N/A   Dissident / Spurs And Sashes
3 5 JEWELLED PRINCESS Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 0.4 0 N/A   Hallowed Crown / Zutara
4 9 ZEDWARD Jason Coyle Ms Kathy O'Hara 0.6 0 N/A   Charge Forward / Zedity
5 2 DANCE DATE Brad Widdup Christian Reith 0.8 0 N/A   Toronado / Oberne Rose
6 4 INTENSE PASSION Gai Waterhouse & Adrian Bott Glen Boss 1.4 0 N/A   Reset / Mixed Emotions
7 1 CINDERS Lee Curtis Glyn Schofield 2 0 N/A   Bernardini / Direct Flight
8 3 DANCING GIDGET Chris Waller Yusuke Ichikawa 2.2 0 N/A   Al Maher / Little Surfer Girl
9 8 STAY RELEVANT Gai Waterhouse & Adrian Bott Quayde Krogh 4.3 0 N/A   More Than Ready / Moone's My Name

Maiden, Three-Years-Old and Upwards, Fillies and Mares,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:55.97 Last 600m: 0:36.10 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 NEWSHOUND Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 0 N/A   Written Tycoon / Annonay
2 6 SKY DIAMONDS Gary Portelli Ms Mikayla Weir 0.2 0 N/A   Deep Field / Cathay Lady
3 4 PENSERA Gai Waterhouse & Adrian Bott Tommy Berry 0.3 0 N/A   Pierro / Streama
4 5 SHE’S BIONIC Gerald Ryan Jay Ford 0.6 0 N/A   Sepoy / Gai's Choice
5 7 ST COVET’S SPIRIT Jason Coyle Ms Kathy O'Hara 1.3 0 N/A   Uncle Mo / St. Covet Girl
6 1 BADIA James Cummings James McDonald 3 0 N/A   Snitzel / Fiesole
7 2 FIRE DRAGON Tara & Philippe Vigouroux Ms Samantha Clenton 3.5 0 N/A   Pendragon / Megoz Fire
8 YOU RANG Gai Waterhouse & Adrian Bott Christian Reith 0 N/A Sebring / Ruud Awakening

Maiden, Three-Years-Old and Upwards, Colts, Geldings and Entires,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:54.05 Last 600m: 0:34.80 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 COCK MATCH Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 0 N/A   Zoffany / Danish Dollar
2 9 SPRING LOADED Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 1.3 0 N/A   Redoute's Choice / Traceability
3 8 RIVERSIDE’S CASH Bjorn Baker Brenton Avdulla 2.1 0 N/A   Shooting to Win / Across the Moon
4 6 NAVY CROSS Gai Waterhouse & Adrian Bott Adam Hyeronimus 2.2 0 N/A   I Am Invincible / Watchful
5 2 BOTTEGA Gerald Ryan Kerrin McEvoy 2.7 0 N/A   Snitzel / Bennetta
6 5 KATAKERI James Cummings Hugh Bowman 2.9 0 N/A   Denman / Pattamada
7 1 BOOMING TOWN Gary Moore Robbie Dolan 3.8 0 N/A   Better Than Ready / L'uccello Rosso
8 7 OLYMPIC Chris Waller James McDonald 4 0 N/A   Medaglia d'Oro / Ringhals
9 4 JUST A HORSE Terry Croft Jean Van Overmeire 5.1 0 N/A   Albrecht / Mam'selle Harada

Maiden, Three-Years-Old and Upwards, Colts, Geldings and Entires,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:54.60 Last 600m: 0:35.50 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 PAPAL WARRIOR Chris Waller James McDonald 0 N/A   Fastnet Rock / Cloud Song
2 7 PINCER Gai Waterhouse & Adrian Bott Nash Rawiller 0.2 0 N/A   Redoute's Choice / Pretty Pins
3 3 GALLANT RUN Gary Moore Robbie Dolan 1.7 0 N/A   Not a Single Doubt / Azardi
4 5 O’MUDGEE (NZ) Bjorn Baker Brenton Avdulla 1.8 0 N/A   Sacred Falls / Contented
5 1 CATHARS James Cummings Kerrin McEvoy 2.6 0 N/A   Medaglia d'Oro / Montsegur
6 9 WICHITA WARRIOR Bjorn Baker Ms Rachel King 3.5 0 N/A   All Too Hard / Panipique
7 4 LUBUK Chris Waller Hugh Bowman 3.7 0 N/A   I Am Invincible / Bippo No Bungus
8 2 COMMAND TO FIGHT Gerald Ryan Andrew Adkins 4 0 N/A   Fighting Sun / Jaguars
9 8 PRIVATE MISSILE (NZ) Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 4.2 0 N/A   Savabeel / Tootsie

Maiden, Three-Years-Old and Upwards, Colts, Geldings and Entires,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:53.12 Last 600m: 0:34.30 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 IRESIGN Lee Curtis James McDonald 0 N/A   All Too Hard / Eye for Fun
2 7 SUPER BON Gary Moore Robbie Dolan 7.3 0 N/A   Bon Hoffa / Super Sally
3 1 BUNGALOW BILL (NZ) Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 8.3 0 N/A   Proisir / Nancho Bella
4 6 ROCK AMORE Gai Waterhouse & Adrian Bott Adam Hyeronimus 8.4 0 N/A   Fastnet Rock / Nicamorae
5 3 DR KARDO Chris Waller Hugh Bowman 9.6 0 N/A   Not a Single Doubt / Luellen
6 5 LITTLE JERRY Bjorn Baker Ms Rachel King 10 0 N/A   Deep Field / Jessica Ann
7 2 DONANDKIM Gerald Ryan Jay Ford 11.6 0 N/A   Smart Missile / Negotiate
8 8 TRUST THE PROCESS Bryce Heys Jason Collett 13.1 0 N/A   Reset / Yours I Am