Racing NSW Logo


Canberra: Canberra Racing Club Friday 27, December 2019

Meeting Type: Country (Non-TAB MEETING)
Race Index
1 2 3
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 4
Weather: Overcast
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Sat 28-Dec-19 1:01AM AEDT
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 26
Video Replays
Race 1
Full Replay
Race 2
Full Replay
Race 3
Full Replay


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:55.34 Last 600m: 0:34.88 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 OLD MAN EMU Neil Osborne Billy Owen 0 N/A   Alert / Ease Louise
2 4 EXCEEDINGLY BRISK Richard & Luke Clarke Scott Pollard 0.08 0 N/A   Exceed And Excel / Brisk
3 9 SHENANDOAH Scott Collings Blaike McDougall 0.15 0 N/A   Manhattan Rain / Virginia Breeze
4 1 AGENT MOON Allan McRae Damon Budler 2.65 0 N/A   Pellizotti / Tactical Miss
5 7 ONE AYE Barbara Joseph, Paul & Matt Jones Simon Miller 3.61 0 N/A   Super One / Flying First Class
6 10 VOODOO CHILE Emma & Lucy Longmire Brodie Loy 4.5 0 N/A   Your Song / Brevity
7 2 CRIBBAGE Frank Cleary Ms Ellen Hennessy 4.63 0 N/A   Eurozone / Euchre
8 5 FEELING FRISKEE Neil Osborne Ms Nyssa Burrells 5.12 0 N/A   Wandjina / Friskee
9 3 DOBROYDE Allan McRae Richard Bensley 5.73 0 N/A   Pellizotti / Tell the Story
10 8 RONNY ROCK ART Neil Osborne Aaron Sweeney 7.39 0 N/A   Wandjina / Green Mirage


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:53.09 Last 600m: 0:33.07 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 7 STAR OF THE CLAN Nick Olive Damon Budler 0 N/A   Zizou / Strategic Miss
2 2 ELM COURT Matthew Dale Blaike McDougall 0.04 0 N/A   Mossman / Offer It Up
3 4 GUNGA DIN (NZ) Keith Dryden Brendan Ward 0.3 0 N/A   Shamexpress / Lady Kipling
4 11e SOVIET Barbara Joseph, Paul & Matt Jones Simon Miller 3.56 0 N/A   Stratum / Inchita
5 3 FLORA BEL Norm Gardner Ms Jody Hughes 9.24 0 N/A   Bel Esprit / Florento
6 1 DANGEROUS BREEDING David Kelley Billy Owen 9.26 0 N/A   Wanted / Discretionary
7 10 TIS A HEARTACHE Scott Riley Ms Kacie Adams 10.34 0 N/A   Teofilo / Our Angelina
6 MISS FARLOO Todd Smart 0 N/A Zizou / Prodigal Miss
9 SUNBELT Allan McRae 0 N/A Helmet / Sleeque
5 MANZANA Joseph Ible Brodie Loy 0 N/A Pendragon / Envy
8 STARDUX Todd Smart 0 N/A Teofilo / Accademia


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:54.07 Last 600m: 0:34.09 Timing Method: Electronic

Official Comments: Late Scratching (Beans)
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 EPIMETHEUS Rob Potter Damon Budler 0 N/A   Uncle Mo / The Fairest
2 10 SISTERS ESTEEM Mark Gee Brendan Ward 0.13 0 N/A   The Brothers War / Belle Esteem
3 6 EXEMPLARY LAD Barbara Joseph, Paul & Matt Jones Simon Miller 0.5 0 N/A   Knight Exemplar / Mercury Lady
4 9 SASSY ANNIE Matthew Dale Billy Owen 1.9 0 N/A   Zoffany / Sassy Vixen
5 8 KURRIMINE Richard & Luke Clarke Scott Pollard 4.04 0 N/A   Hinchinbrook / Kartini
6 7 GAMETIME Garry Kirkup Ms Jody Hughes 6.45 0 N/A   Rubick / Sierra Vista
7 11e LOTZA MO Mick Smith Ms Ellen Hennessy 6.58 0 N/A   Uncle Mo / Money Never Sleeps
8 3 CLEARLY BETTER John Bateman Travis Wolfgram 9.42 0 N/A   Al Maher / Crystal Clear
9 1 AL MINX Barbara Joseph, Paul & Matt Jones Aaron Sweeney 12.42 0 N/A   Al Maher / Rich Hussy
SB 2 BEANS Joseph Ible Brodie Loy 0 N/A   Lope de Vega / Wester Skeld
4 CYBORG Norm Gardner 0 N/A Magic Albert / Lucifina