Racing NSW Logo


Canberra: Canberra Racing Club Friday 11, October 2019

Meeting Type: Country (Non-TAB MEETING)
Race Index
1 2
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 4
Weather: Overcast
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Sat 12-Oct-19 1:01AM AEDT
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 18
Video Replays
Race 1
Full Replay
Race 2
Full Replay


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:54.23 Last 600m: 0:34.12 Timing Method: Electronic

Official Comments: Late Scratching (Manadria) , Late Scratching (Wanna Blue)
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 CACCINI Norm Gardner Ms Jess Taylor 0 N/A   Nicconi / Symphorosa
2 1 BEANS Joseph Ible Brodie Loy 0.81 0 N/A   Lope de Vega / Wester Skeld
3 9 UNDERTHESPOTLIGHT Todd Smart Simon Miller 0.95 0 N/A   Nicconi / Sinequanon
4 2 BRUNELA Michael Lynch Mathew Cahill 1.98 0 N/A   Supreme Class / Maramonde
5 11e JUST IN THE CLEAR (NZ) Michael Lynch Michael Travers 2.05 0 N/A   Roc De Cambes / Innocent Lady
6 8 SCREAMARR Garry Kirkup Billy Owen 2.4 0 N/A   Street Cry / Lamarr
7 4 JUNGLE RUSH Michael Gatty Ms Amy McLucas 3.02 0 N/A   Animal Kingdom / Perfect Tempo
8 6 RENDEZVOUS CREEK Norm Gardner Ms Kayla Nisbet 11.29 0 N/A   Knight Exemplar / Bonaire Beach
SB 5 MANADRIA Nick Olive Brendan Ward 0 N/A   Denman / Adria
SB 10 WANNA BLUE Paul Facoory Ms Ellen Hennessy 0 N/A   Wanted / River Blues
7 SCOTT’S DREAM Trevor McIlrick Richard Bensley 0 N/A Dream Ahead / Ashraqat


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:53.95 Last 600m: 0:33.91 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 7 MOOKAREENA Barbara Joseph Ms Jess Taylor 0 N/A   Shamus Award / Puerto Vallarta
2 5 HEMMERLE Jamie Stewart Patrick Scorse 0.31 0 N/A   Lucas Cranach / Medowie Jewel
3 4 BURRADOO Mick Miladinovic Billy Owen 0.64 0 N/A   Zariz / Miss Johann
4 2 ATHONIS (NZ) Barbara Joseph Simon Miller 1.55 0 N/A   Stravinsky / Mia Cara
5 6 MIXED BLOSSOM Gratz Vella Richard Bensley 1.61 0 N/A   Time Thief / Mixed Up Miss
6 8 PROMETHEUS Matthew Dale Jean Van Overmeire 1.84 0 N/A   Snitzel / Lost for Words
7 9 SAYED (USA) Matthew Dale Brodie Loy 2.38 0 N/A   Stormy Atlantic / Saliyna
8 11e ULTRAVIOLET Norm Gardner Brendan Ward 2.52 0 N/A   Sebring / Cutie Express
9 3 BELFAST BELLA (FR) Matthew Dale Ms Kayla Nisbet 3.96 0 N/A   Manduro / Beringold
10 1 ABINGTON THREAT Georgie Boucher Ms Ellen Hennessy 14.56 0 N/A   Dangerous / Miss Henry
10 TRYING Norm Gardner 0 N/A Not a Single Doubt / Super Assassin