Racing NSW Logo


Canberra: Canberra Racing Club Friday 07, February 2020

Meeting Type: Country (Non-TAB MEETING)
Race Index
1 2 3
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Soft 5
Weather: Showers
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Sat 08-Feb-20 1:02AM AEDT
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 22
Video Replays
Race 1
Full Replay
Race 2
Full Replay
Race 3
Full Replay


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:54.17 Last 600m: 0:34.65 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 HOT ’N’ HAZY The Championships Contender Danny Williams Brodie Loy 0 N/A   Snitzel / Radiant Angel
2 2 HEZREDHOT Garry Kirkup Mathew Cahill 0.74 0 N/A   Hidden Dragon / Gwen's Star
3 8 WALKING SHARK The Championships Contender Danny Williams Ms Jess Taylor 0.89 0 N/A   Epaulette / Teoflight
4 5 SIR FINN (NZ) Barbara Joseph, Paul & Matt Jones Simon Miller 0.99 0 N/A   Ferlax / Herculaneum
5 4 MR MAHARAJ Todd Smart Aaron Sweeney 6.47 0 N/A   Iffraaj / Unforgivable
6 7 TORETTO Matthew Dale Nick Heywood 6.6 0 N/A   Press Statement / Airways
7 1 A REAL WAG Gratz Vella Richard Bensley 20.11 0 N/A   Sizzling / Benatar
6 SWEET LEICA Emma & Lucy Longmire John Kissick 0 N/A Battle Paint / Leica Honey


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:54.98 Last 600m: 0:34.75 Timing Method: Electronic

Official Comments: Late Scratching (Jamberoo Valley)
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 ATTUNED Rob Potter John Kissick 0 N/A   Your Song / Chik Chik Boom
2 5 SIDERNO Mick Smith Ms Ellen Hennessy 0.85 0 N/A   Redoute's Choice / Brightest
3 8 TICKLER Kurt Goldman Nick Heywood 1.34 0 N/A   Deep Field / Kissame Mucho
4 4 MOSSY OAK Gratz Vella Aaron Sweeney 1.66 0 N/A   Moshe / Moss Lover
5 7 TABLE FORFOUR Rob Potter Richard Bensley 3.34 0 N/A   Duporth / Tabletop
6 6 SIXPENNY FAIR Ron Weston & John Nisbet Ms Kayla Nisbet 3.39 0 N/A   Shrapnel / Ebony Fair
7 2 DISPOSSESSED Len Hodgson Mathew Cahill 4.71 0 N/A   Bushranger / Predominance
SB 3 JAMBEROO VALLEY (NZ) Joseph Ible Ms Amy McLucas 0 N/A   Tavistock / Sabino Canyon


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:54.22 Last 600m: 0:33.48 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 8 STEPHAN Gratz Vella Aaron Sweeney 0 N/A   Krupt / Miuccia
2 1 AL MAH HAHA Tash Burleigh Nick Heywood 1.03 0 N/A   Al Maher / Street Lass
3 6 O’SO TEMPTING Tash Burleigh Ms Kayla Nisbet 1.42 0 N/A   O'lonhro / Island Temptress
4 5 GREAT GLEN (GB) Todd Smart Ms Ellen Hennessy 5.25 0 N/A   High Chaparral / Grand Opening
5 2 ALPINE KING Paul Facoory Simon Miller 6.27 0 N/A   Monashee Mountain / Lady Beaufort
6 3 EURO RHYTHMIC Norm Gardner John Kissick 6.35 0 N/A   Eurozone / Sweet Chimes
7 7 ROND DE JAMBE Emma & Lucy Longmire Brodie Loy 8.48 0 N/A   Americain / Shimmy
8 4 FORCE OF MAGIC Keith Dryden Mathew Cahill 9.45 0 N/A   Magnus / Iresistabeel