Racing NSW Logo


Scone: Scone Race Club Monday 16, March 2020

Meeting Type: Country (Non-TAB MEETING)
Race Index
1 2
Back to top
Rail Position: Out 3m entire
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 4
Weather: Overcast
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Tue 17-Mar-20 1:01AM AEDT
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 17
Video Replays
Race 1
Full Replay
Race 2
Full Replay


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:53.63 Last 600m: 0:34.03 Timing Method: Electronic

Official Comments: Late Scratching (Skydiver) , Late Scratching (True Tally)
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 EXOTIC ENTERPRISE (NZ) Stephen Jones Grant Buckley 0 N/A   Swiss Ace / Bislieri
2 5 GOLD LUNAR Rodney Northam Reece Jones 0.25 0 N/A   Olympic Glory / Moon Candy
3 8 SPRITZA SERITZA Rodney Northam Daniel Northey 0.5 0 N/A   Deep Field / Seritza
4 11e ANZANI (NZ) Stephen Jones Greg Ryan 1.04 0 N/A   Swiss Ace / Marendez
5 10 ARENPAL Justin Bowen Mr Nicholas Perrett 3.66 0 N/A   Arena / Palace Capers
6 6 HENNESSY SIDESTEP Brett Thompson Ashley Morgan 10.81 0 N/A   Sidestep / Hennessy Bay
7 2 DISCOMPOSE (NZ) Stephen Jones Serg Lisnyy 13.57 0 N/A   Swiss Ace / Flustered
8 3 ERIDANUS (NZ) Stephen Jones Adrian Layt 14.85 0 N/A   Swiss Ace / Moonlight Lily
SB 7 SKYDIVER Mark Mason Billy Cray 0 N/A   Nicconi / Panama
SB 9 TRUE TALLY Rodney Northam Ms Rachael Murray 0 N/A   Shooting to Win / Seven Love
15e BERNADELLI Cameron Crockett 0 N/A Bernardini / Magna Amica
16e KNIGHT STEPPER Peter H Bloomfield 0 N/A Sidestep / Song of Hope
17e QUE SERA Scott Singleton 0 N/A Dream Ahead / Katellie
14e ENTREAT Cameron Crockett 0 N/A Denman / Beg
1 CUT ’EM UP Cody Morgan 0 N/A Scissor Kick / Faker
12e PURE FUEGO Cameron Crockett 0 N/A Bullet Train / Super Lacuna
13e RIGHTFUL HEIR Scott Singleton 0 N/A Mossman / Not a Pretender


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:52.73 Last 600m: 0:32.88 Timing Method: Electronic

Official Comments: Late Scratching (Ginger's Voice)
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 BOBBING Bernie Kelly Koby Jennings 0 N/A   Beneteau / My Dear
2 8 BLACK SUNRISE Cameron Crockett Grant Buckley 1.25 0 N/A   Pierro / Call Me Pretty
3 10 MARDI GIRL Paul Messara Ms Rachael Murray 1.72 0 N/A   Animal Kingdom / Mardi
4 11e LADY LLEWELLYN Cameron Crockett Daniel Northey 2.47 0 N/A   The Factor / Vetorisc
5 7 AFTER ALL THAT Rodney Northam Reece Jones 2.85 0 N/A   Time Thief / Octavia Belle
6 4 RHYMING PUPPET Brett Cavanough Ms Leanne G Henry 3.08 0 N/A   Poet's Voice / Pinocchio's Sister
7 5 TRUST IN A STAR Melanie Bolwell Brooke Stower 6.81 0 N/A   Trusting / Star Over Kansas
8 12e COININ Rodney Northam Greg Ryan 11.19 0 N/A   Albrecht / Simmysue
9 2 HAWKLIST Brett Thompson Ashley Morgan 18.75 0 N/A   Purrealist / Hawkeyed Girl
SB 1 GINGER’S VOICE Brett Thompson Ms Mikayla Weir 0 N/A   Poet's Voice / Red Strands
15e VELARO Cameron Crockett 0 N/A Bullet Train / Misplaced
17e FANTASMA Sue Grills 0 N/A Dane Shadow / It's Too Easy
16e PLAN BEE Cody Morgan 0 N/A Nicconi / Our Hollywood Miss
14e MORPHEUS Cameron Crockett 0 N/A Snitzel / Trista Rossa
3 MY SHIROMI Brett Thompson 0 N/A Skilled / Penina
9 BRIGHT RUBICK John Ramsey 0 N/A Rubick / Torah
13e GAFFA Stephen Jones 0 N/A Sizzling / Frescante