Racing NSW Logo


Royal Randwick: Australian Turf Club Saturday 25, June 2022

Meeting Type: Metro (TAB MEETING)
Rail Position: +6m Entire Course
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Soft 5
Weather: Fine
Penetrometer: 5.45
Track Information:
Scratchings Last Published: Sat 25-Jun-22 4:35PM AEST
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 112

To print the scratching sheet click the print button in your web browser.

----- New South Wales -----

Meeting:

Saturday 25Jun2022 Australian Turf Club

Rail : +6m Entire Course
Penetrometer : 5.45
Weather : Fine
Track Rating : Soft 5
Track Type : Turf
Total Scratchings : 33

General Comment :
Irrigation : Nil
Rainfall : Nil last 24hrs, 12.6mm last 7 days
Track Information :

Rail Position Last Meeting

+3m Entire

Scratchings

Race 1: 4 FIELD REGIMENT (23/6 0750)
  7 FANZ (24/6 1335VC)
  12 LADY PATRICIA (22/6 1234)
  17e HOWGOODISVEGAS (24/6 1340)
  18e THE BENT ELBOWS (24/6 1411)
  19e TWIG (Ineligible)
  20e UNIQUE PRINCE (25/6 0002)
Race 2: 3 ANAGAIN (22/6 1620)
Race 3: 15e TRUE VALENTINE (Eliminated)
  16e FREDDIE EDDIE (Eliminated)
  17e SYMO’S GIRL (Eliminated)
Race 4: 2 HUESCA
  7 BARTOSELLI (25/6 0648)
  10 WATEGOS (24/6 1140VC)
Race 5: 5 ELUSIVE JEWEL (23/6 1037)
  8 ORBITAL EXPRESS (25/6 0711)
  10 DINADO (25/6 0633)
Race 6: 1 ALAKAHAN (IRE) (25/6 0715VC)
  2 BONNY EZRA (NZ) (23/6 0518)
Race 7: 7 BORN A KING (GB) (25/6 0559)
  10 LA CHEVALEE (25/6 0729)
  14e AVION FURY (Late Vets 0757)
  15e FLEXIBLE (Eliminated)
Race 8: 6 BLONDEAU (22/6 1211)
  16e LE GAI SOLEIL (NZ) (Eliminated)
  17e BATTLETON (Eliminated)
Race 9: 2 SNOWZONE (24/6 0935)
  5 AUTHENTIC JEWEL (25/6 0719)
  9 BURNING CROWN (22/6 1038)
Race 10: 9 BLESK (NZ) (23/6 1604)
  11 FIRST LIGHT (GB) (23/6 0520)
  12 IMRAHOR (GB) (25/6 0719)
  14 RECKONING (23/6 1426)

Late Scratchings

There are no late scratchings

Late Riders/Alterations

Race 1: 15e MITTATA - Ms Amy McLucas (a3/53kg),
  16e VIVENZO - Tyler Schiller (a2/51.5kg),
Race 3: 13 JUST FIELD - Ms Jess Taylor
Race 7: 2 WAIRERE FALLS (NZ) - Joshua Parr
  6 FRANCESCO GUARDI (IRE) - Chad Schofield
  9 SOLAR APEX - Reece Jones (a2/51kg),
  13e MR GEE - Tom Sherry
Race 8: 15e ALL TIME LEGEND - Reece Jones (a/),
Race 9: 10 CATESBY - Kody Nestor
  16e MISS JAY FOX - Ashley Morgan
  17e NOSEY - Robbie Dolan
Race 10: 7 FROM THE BUSH - Ms Kathy O'Hara
  17e MAD AS ZARIZ - Robbie Dolan

Undeclared Riders

There are no undeclared riders

Duplicate Riders

-