Racing NSW Logo


Kembla Grange: Illawarra Turf Club Ltd Wednesday 13, January 2021

Meeting Type: Provincial (Non-TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 4
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Thu 14-Jan-21 10:49AM AEDT
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 64
Video Replays
Race 1
Full Replay
Race 2
Full Replay
Race 3
Full Replay
Race 4
Full Replay
Race 5
Full Replay
Race 6
Full Replay
Race 7
Full Replay
Race 8
Full Replay
Race 9
Full Replay
Race 10
Full Replay
Race 11
Full Replay

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:46.45 Last 600m: 0:33.17 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 GEMMAHRA Gwenda Markwell Ms Alysha Collett 0 N/A   Choisir / Dream Machine
2 7 THOR’S THUNDER Gwenda Markwell Ms Jess Del Frari 1 0 N/A   Rothesay / Thunderunder
3 2 DELICATELY Anthony Mountney Ms Winona Costin 1.1 0 N/A   Medaglia d'Oro / Genteel
4 6 SORRIDERE Kerry Parker Stephane Joseph 2.1 0 N/A   Holy Roman Emperor / Cannolina
5 1 BEACH BABY Joseph Pride Jay Ford 3.6 0 N/A   Turffontein / Media Academy
6 4 NOBLE SOLDIER Robert & Luke Price Ms Madison Waters 5.1 0 N/A   Time for War / Princess Fiorella
7 5 OLD MAN’S ANGEL Theresa Bateup Nicholas Hyde 5.4 0 N/A   Ready's Image / Assertive Belle

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:46.46 Last 600m: 0:33.25 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 MAGICO HOMBRE Theresa Bateup Ms Jess Taylor 0 N/A   Magic Albert / Lady Be Great
2 5 MAGIC TALENT Mitchell & Desiree Kearney Robbie Brewer 1 0 N/A   Sheer Talent / Snippy Darl
3 7 NINDAMOS Anthony Mountney Ms Winona Costin 1.3 0 N/A   Exceed And Excel / Neroli
4 4 JUDGE’S DAUGHTER Kerry Parker Stephane Joseph 1.6 0 N/A   Star Witness / Inappropriate
5 2 JETEYE Gwenda Markwell Ms Sally Faulks 1.7 0 N/A   Poet's Voice / Mercedes
6 3 JOSEPHUS Gwenda Markwell Ms Alysha Collett 3.2 0 N/A   Nicconi / Carolyn's Star
7 1 DAMIT Con Karakatsanis Jay Ford 7 0 N/A   Sebring / Goldam

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:46.38 Last 600m: 0:33.14 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 BELIEBER Anthony Mountney Ms Winona Costin 0 N/A   Zoustar / Sense And Reason
2 6 STOLEN GLANCE Gwenda Markwell Ms Alysha Collett 5 0 N/A   Artie Schiller / Ganda
3 1 BALLISTICA Joseph Pride Jay Ford 6.5 0 N/A   Smart Missile / Sagrada
4 4 READATHON Gwenda Markwell Ms Jess Del Frari 6.6 0 N/A   Olympic Glory / Easy to Read
5 7 YOUNG HEART Robert & Luke Price Ms Madison Waters 7.1 0 N/A   Moshe / Miz Riocee
6 3 CLUB LEGEND Theresa Bateup Ms Jess Taylor 7.2 0 N/A   Ustinov / Danari
7 5 SPIN BOWLES Mitchell & Desiree Kearney Robbie Brewer 10.5 0 N/A   Hard Spun / Raven Protector

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:46.99 Last 600m: 0:33.45 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 BACCHANALIA James Cummings Ms Rachel King 0 N/A   Exceed And Excel / Thalia
2 2 JAMAEA Robert & Luke Price Ms Madison Waters 8.8 0 N/A   Headwater / Isibaeva
3 4 ROYAL SHAKESPEARE Annabel Neasham Brodie Loy 11.6 0 N/A   Snitzel / Madam Gangster
4 3 LIKE A TIGER COD Peter Robl Ms Madeline Owen 12.1 0 N/A   Super One / Circus Rock
5 5 VERZENAY Annabel Neasham Ms Winona Costin 12.9 0 N/A   All Too Hard / Bollinger Rose

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:47.90 Last 600m: 0:34.26 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 PEREGRINATION Richard Litt Tom Sherry 0 N/A   Odyssey Moon / Sharp Hill
2 5 VERNE Annabel Neasham Brodie Loy 0.1 0 N/A   Snitzel / Helena's Secret
3 1 MAYARI Terry Croft Ms Winona Costin 1.9 0 N/A   Your Song / Buffalo Chase
4 4 TRANSFORMATION James Cummings Ms Rachel King 14.9 0 N/A   Exceed And Excel / Transfers
5 3 PEREYBERE James Cummings Ms Alysha Collett 15.1 0 N/A   Shooting to Win / Seaside

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:48.69 Last 600m: 0:35.13 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 ROCCAFORTE Richard Litt Tom Sherry 0 N/A   Snitzel / Allariza
2 1 ARBITRATION James Cummings Ms Alysha Collett 0.5 0 N/A   Street Boss / Moderate
3 3 IT’S MINE Peter Robl Ms Madeline Owen 1.8 0 N/A   Outreach / It Had to Be You
4 2 DEVILISH DUDE Annabel Neasham Brodie Loy 4.3 0 N/A   Brazen Beau / Graceful Devil
5 5 SHRINE James Cummings Ms Rachel King 10.1 0 N/A   Shamardal / Memorial

Maiden, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:47.00 Last 600m: 0:33.88 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 INTO THE FIRE Bjorn Baker Brandon Lerena 0 N/A   Exceed And Excel / Unearthly
2 6 UNCLE AL PAL Robert & Luke Price Ms Madison Waters 1 0 N/A   Star Witness / Carolina Pines
3 5 SWEET ROSETTA Kerry Parker Ms Winona Costin 1.2 0 N/A   Scissor Kick / Total Discretion
4 2 FEARLESS ROSE Joseph Pride Jay Ford 1.3 0 N/A   Declaration Of War / Garnet Rose
5 1 CHARMIN’ MARGE Graeme Murray Robbie Brewer 2.8 0 N/A   Real Saga / More Charm
6 4 MISS MCGREGOR Jason Coyle Ms Jess Taylor 4.3 0 N/A   Fighting Sun / Lana Star

Maiden, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:46.90 Last 600m: 0:33.35 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 RUSSBUSS Bjorn Baker Brandon Lerena 0 N/A   Dream Ahead / Miss Tenpins
2 1 CRYSTAL WATERS Paul Murray Ms Jess Taylor 2.3 0 N/A   Ambidexter / Crystal Royale
3 4 THE GIFT Kerry Parker Ms Winona Costin 6.8 0 N/A   Pride of Dubai / Munhro
4 6 VITESSE NOIRE Joseph Pride Jay Ford 10.1 0 N/A   Real Impact / Laissez Faire
5 5 TOPPLE Gwenda Markwell Ms Sally Faulks 13.1 0 N/A   Bullet Train / Top Tips
6 3 SUZIE’S COMET Mitchell & Desiree Kearney Robbie Brewer 13.6 0 N/A   Dane Shadow / Silk Spun

Maiden, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:48.08 Last 600m: 0:34.41 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 PALAZZI SIGNORILI Marc Conners Ms Deanne Panya 0 N/A   Stratum / Piazza Del Campo
2 4 DENI GAL Theresa Bateup Ms Jess Taylor 2 0 N/A   Denman / Queen of Carthage
3 3 DEE’S DELIGHT Con Karakatsanis Jay Ford 2.5 0 N/A   Adelaide / True Jeune
4 5 MOUVER Gwenda Markwell Ms Sally Faulks 2.8 0 N/A   Vancouver / Purple Blood
5 2 CHESTY Bjorn Baker Brandon Lerena 4.8 0 N/A   Dream Ahead / Al Manara
1 CHEAP CHARLIE Brett Lazzarini Nicholas Hyde 0 N/A Star Witness / Irish Breeze

Maiden, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:47.73 Last 600m: 0:34.23 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 MANOEUVRE Gwenda Markwell Ms Jess Del Frari 0 N/A   Zoustar / Les Ry Leigh
2 1 AKELA’S CHARM (NZ) Bjorn Baker Brandon Lerena 0.1 0 N/A   Charm Spirit / Our Akela
3 2 KING CONI Marc Conners Ms Jess Taylor 0.4 0 N/A   Nicconi / Royalla
4 6 ZABAVNO Joseph Pride Jay Ford 1.4 0 N/A   Exosphere / Casilda
5 5 SHAMUS DREAM Jason Coyle Brodie Loy 2.4 0 N/A   Shamus Award / Flirtatious Dream
6 4 PLUCKSEY DUBH Brett Lazzarini Nicholas Hyde 2.9 0 N/A   Pluck / Ashley Kate

Maiden, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:48.06 Last 600m: 0:34.31 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 LORD WHITEGATE Marc Conners Ms Deanne Panya 0 N/A   Outreach / Charming Bay
2 3 LIBRARIAN Gwenda Markwell Ms Jess Del Frari 1.5 0 N/A   Zoffany / Carolyn's Star
3 5 PAPERSCISSORSROCK Bjorn Baker Brandon Lerena 1.7 0 N/A   Scissor Kick / Diamonds of Dubawi
4 1 CONTRACT SIGNED Joseph Pride Jay Ford 4 0 N/A   Dundeel / So Much Joy
5 2 JUST TOZZA Jason Coyle Ms Jess Taylor 4.1 0 N/A   Dundeel / Baabulu