Racing NSW Logo


Scone: Scone Race Club Monday 19, November 2018

Meeting Type: Country (Non-TAB MEETING)
Race Index
1 2 3
Back to top
Rail Position: +3m 800m - W/P, True Remainder
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 3
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Tue 20-Nov-18 8:52AM AEDT
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 25
Video Replays
Race 1
Full Replay
Race 2
Full Replay
Race 3
Full Replay


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:52.58 Last 600m: 0:33.34 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 HIT THE TARGET Stephen Jones Chad Lever 0 N/A   Uncle Mo / Points
2 5 ON TIME Rodney Northam Reece Jones 1.21 0 N/A   Tickets / Similie
3 3 FREE RIDER Paul Messara Ashley Morgan 1.42 0 N/A   Animal Kingdom / Forward Thinking
4 8 TYPHOON ELLE Jan Bowen Greg Ryan 5 0 N/A   Roman Emperor / Elle
5 6 POLICY Melanie O'Gorman Mr Nicholas Perrett 5.08 0 N/A   Exceed And Excel / Doctrine
6 7 THE CAT FACTOR Annette Rahn Shane S Arnold 5.72 0 N/A   The Factor / Prairy Kat
7 2 FLYING COSMOS Les Roberts Mr Michael Squires 6.07 0 N/A   Northern Meteor / Romantic Flyer
8 1 EKANGO Jane Clement Ms Mikayla Weir 6.63 0 N/A   Canny Show / The Renfrew Bullet


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:53.03 Last 600m: 0:33.26 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 HEALING HANDS Gayna Williams Greg Ryan 0 N/A   I Am Invincible / Miss Alberta
2 4 JUNGLE BOOK Paul Messara Ashley Morgan 0.08 0 N/A   Animal Kingdom / Pyrography
3 2 FANTASTIC FILLE Melanie O'Gorman Luke Cumberland 2.01 0 N/A   Hidden Dragon / Fantastic Flo Jo
4 8 TONI THEYUGOSLAV Noel Boland Mr Michael Squires 2.58 0 N/A   Dane Fever / Al Rosolini
5 1 BEDLAM Rodney Northam Reece Jones 5.27 0 N/A   Stratum / Mischief N Mayhem
6 5 MITTIBAH John Simpson Daniel Northey 8.95 0 N/A   Pluck / Showgirl
7 6 PITCHI PITCHI Mary Moses Vad Bolozhinskyi 9 0 N/A   Zoffany / Plain Crazy
7 STRAPPING CONQUEST John W Ramsey 0 N/A More Than Ready / Le Havre


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:51.68 Last 600m: 0:32.49 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 10 ORI ON FIRE Cameron Crockett Brandon Griffiths 0 N/A   Benfica / Are You Ready
2 2 FORT JACKSON Stephen Jones Reece Jones 0.2 0 N/A   Redoute's Choice / Savannah River
3 4 HAMMOON DANCER Sue Grills Yvette Lewis 1.16 0 N/A   Power of Destiny / Dancing Power
4 6 KATGULLY RED Jenelle Butler Shane S Arnold 2.7 0 N/A   Haradasun / Excellent Vintage
5 5 HIGH ON YOU Brett Cavanough Grant Buckley 3.09 0 N/A   High Chaparral / Ion You
6 7 LEGENDOFOZ Cody Morgan Daniel Northey 4.23 0 N/A   Fastnet Rock / Princess Coup
7 1 CAERLESS CHOICE Paul Messara Ashley Morgan 6.15 0 N/A   Redoute's Choice / Caerless
8 9 THINK OF LEGEND Melanie O'Gorman Luke Cumberland 7.45 0 N/A   So You Think / Spire
9 3 FRESH START Craig Ritchie Robert Thompson 10.77 0 N/A   Pierro / Cadazzle
10 8 ONE MORE LEGEND Melanie O'Gorman Mr Nicholas Perrett 19.52 0 N/A   Onemorenomore / Zazie