Racing NSW Logo


Canberra: Canberra Racing Club Friday 21, August 2020

Meeting Type: Country (Non-TAB MEETING)
Race Index
1 2
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Heavy 10
Weather: Overcast
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Sat 22-Aug-20 10:03PM AEST
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 11
Video Replays
Race 1
Full Replay
Race 2
Full Replay


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Heavy 10 Time: 0:57.98 Last 600m: 0:37.16 Timing Method: Electronic
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 8 WALDO WALDORF Darryl Rolfe Ms Nyssa Burrells 0 N/A   Salade / Evening Charmer
2 6 PRAIRIE FIRE Danny Williams Brock Ryan 3.09 0 N/A   Snitzel / Consistency
3 1 DESTINY’S DEE DAY Todd Blowes Ms Ellen Hennessy 3.12 0 N/A   Reward for Effort / Set Dayan
4 3 MAID OF ORE Nick Olive Billy Owen 3.54 0 N/A   Duporth / Feisty Rose
5 4 OCEAN WALZER (GER) Danny Williams Blaike McDougall 7.17 0 N/A   Wiener Walzer / Orana
6 5 PEDWAY Danny Williams Aaron Sweeney 30.52 0 N/A   Not a Single Doubt / Walkway
2 KATHAIRE (NZ) Joseph Ible 0 N/A Per Incanto / Deep Pockets
7 SEPULCHRE Joseph Ible 0 N/A Dane Shadow / Lucrezia


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Heavy 10 Time: 0:58.68 Last 600m: 0:36.54 Timing Method: Electronic

Official Comments: Late Scratching (Magpie Chorus)
VIDEO REPLAY
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 ORIENTAL GIFT David Kelley Aaron Sweeney 0 N/A   Street Boss / Oriental
2 7 TEMOIN CHAUD Nick Olive Blaike McDougall 3.91 0 N/A   Star Witness / Ain't Half Hot
3 5 PREMIER AWARD Kurt Goldman Ms Kayla Nisbet 4.22 0 N/A   Epaulette / Special Test
4 8 WALLET DRAINER Aaron Clarke Brock Ryan 6.73 0 N/A   Wandjina / Danzanta
5 6 SUNDANE Doug Gorrel Ms Anaelle Gangotena 22.32 0 N/A   Hallowed Crown / Sundaze
SB 3 MAGPIE CHORUS Bernie Fraser Mathew Cahill 0 N/A   Poet's Voice / Bayoonah
1 ANNUAL Mike Petrovic 0 N/A Better Than Ready / El of a Time
2 LA VALKYRIE Norm Gardner 0 N/A Bianconi / La Ventana